tajemniczka

witam ponownie

mam Karte Informacyjna z Leczenia Szpitalnego mojego taty:

Rozpoznanie: Guz pluca prawego. Podejrzenie przerzutow do wezlow chlonnych i watroby.

Rutynowe zdjecie rtg klatki piersiowej: Pluca, przepona, sylwetka serca w normie.

USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzenowej: Trzustka prawidlowa. Watroba nieco powiekszona, hyperogenna o niejednorodnej echogenicznosci. W prawym placie zmiana hyperogenna sr.ok. 15 mm- naczyniak?, meta? Drogi zolciowe nieposzerzone. Pecherzyk zolciowy, bez zlogow. Nerka prawa dl. 104 mm o prawidlowej echogenicznosci, bez cech zastoju moczu i zlogow. Sledziona niepowiekszona. Okolica aorty brzusznej niezmieniona. Pecherz moczowy- o scianach gladkich. Gruczol krokowy 44x 52x 27 mm.

Komputerowa tomografia klatki piersiowej: badnaie CT klatki piersiowej przed i po podaniu srodka kontrastowego: Patologiczna masa rozciagajaca sie od podzialu oskrzela prawego wzduz peczkow oskrzelowo-naczyniowych posredniego i dalej wokol podzilau na peczki do plata srodkowego i dolnego. W okolicy podzilau tetnicy posredniej masa przylegla/naciaka naczynie z mozliwoscia wytworzenia skrzepliny przysciennej. Obraz przemawia za tu.
Pojedyncze guzki podoplucnowe w segm. 10 pluca lewego oraz w segm. 1/2 pluca lewego, segm. 2 pluca prawego.
W srodpiersiu widoczne wezly chlonne przytchawicze po stronie prawej do 14 mm, po stronie lewej do 7 mm, podostrogowe do 8 mm oraz w oknie aortalno- plucnym do 7 mm.
Jamy oplucnowe wolne.
Nadnercza prawidlowe.
W watrobie po podaniu srodka kontrastowego widoczne hypodensyjne, nieostro odgraniczone zmiany ogniskowe w segm. VI wielkosci 22x10 mm, w segm. VII sr. 7 mm, w segm. II/III wilekosci 20 mm. Poza tym w segm. III widoczna zmiana ogniskowa ulegajaca intensywnemu wzmocnieniu po podaniu srodka kontrastowgo wielkosci 7 mm. W roznicowaniu nalezy uwzglednic w pierwszej kolejnosci meta. Ognisko skĂślerotyzacji w trzonie L1.

Epikryza: 52-letni chory dotychczas nieleczony zostal przyjety do odzilau z powodu wystepujacej od okolo 1,5 tygodnia dusznosci wysilkowej, oslabienia. Przy przyjeciu pacjent w stanie ogolnym dobrym wydolny krazeniowo i oddechowo, w EKG stwirdzono ujemne T w V"-V§, Tryponina T(-). Wykonano szereg badan dodatkowych, w tym CT klatki piersiowej, na podstawie ktorego postawiono powyzsze rozpoznanie.
Po zastosowaniu leczeniu dolegliwosci ustapily. Przebieg hospitalizacji bez powiklan. Celem dalszej diagnostyki pacjenta skierowano do Odzialu Chorob Pluc.


Po wydaniu tej diagnozy moj tata zyl dokladnie 2 tygodnie. Smutne. Byly jeszcze bdanai laboratoryjne, jak cos moge przytoczyc.

Moglby mi ktos powiediec na podstawie tych wynikow czy to byl pierwotny rak pluc?
No i stan byl chyba straszny skoro lekarz mowila ze jest stan powazny.

Pozdrawiam i zdrowia wszystkim zycze.

Witam
od dłuższego czasu zaglądam na Forum z potrzeby ducha oraz konieczności uzyskania wiedzy. Ale rozumiem też, że do uzyskania konkretnych odpowiedzi na nurtując mnie pytania konieczne jest przedstawienie konkretnego przypadku. W 2007 r zdiagnozowano u mojej mamy raka gruczołowego lewego płuca. Przeszła operację usunięcia płata płuca wraz z węzłami, ale nie została poddana chemioterapii. Przez dwa lata wykonywała zalecane badania kontrolne (przede wszystkim markery). Na początku 2009 r. zaczęła mieć dolegliwości podobne do chronicznego zapalenia oskrzeli. Do czerwca 2009 r. wybrała chyba wszystkie możliwe rodzaje antybiotyków i inhalacji (średnio co dwa tygodnie wizyta u pulmonologa). W lipcu zdiagnozowano u niej wznowę raka - typ niedrobnokomórkowy, IV stopień zaawansowania. Została poddana chemioterapii II rzut. Od grudnia jednak jej stan pogorszyl się znacząco z powodu nasilającego się kaszlu- (aż do wymiotów) oraz ataków duszności. Stwierdzono, iż powiększone węzły chłonne śródpiersiowe uciskają na tchawicę zawężając znacząco jej światło. Mama została zakwalifikowana do radioterapii paliatywnej, ale ostatni tomograf (druga połowa lutego 2010) wykazał zmiany, co do których było podejrzenie, że jest to zapalenie płuc. W związku z powyższym mama była hospitalizowana na leczenie antybiotykowe, a teraz czekamy na wizytę u radioterapeuty oraz kolejny tomograf. Opiszę wynik lutwego tomografu - a Wy powiedzcie mi co o tym myślicie:
wynik:
torbiele? śr. do 3 mm w wątrobie. Korowa torbiel dolnego bieguna prawej nerki śr. 16 mm. Poza tym narządy miąższowe jamy brzusznej i nadnercza bez uchwytnych zmian ogniskowych w badaniu CT. Przestrzeń zaotrzewnowa jamy brzusznej i miednicy mniejszej bez adenopatii.
Masa węzłowa oblepiająca ostrogę i prawe oskrzele główne o wym. 50x24 mm.
Nowe drobne ogniska do śr. 3-4 mm w środkowym i górnym płacie prawego płuca - tworzące się zmiany "meta"?
Podopłucnowa zmiana "meta" śr. 10 mm w górnym płacie prawego płuca, pozostałe zmiany "meta" jak poprzednio do śr. 8 mm.
Poza tym w górnym i środkowym płacie prawego płuca obecne sa zageszczenia miąższu do śr. 14 mm - regresja w porównaniu z badaniem poprzednim (zmiany zapalne?)
Miąższ lewego płuca bez zmian ogniskowych. Rozedma. Dyskretne rozlane obszry o obrazie "mlecznej szyby" - śródmiąższowe zmiany zapalne?
Nie umiem sobie odpowiedzieć na pytanie co jest ważniejsze zapalenie płuc czy guz i dlaczego lekarze nie spieszą się, czy pośpiech nie jest wskazany?

Witajcie, mam przed soba wyniki badan tomografii mozgu i tomografii klatki piersiowej. jutro spotykamy sie z nowym lekarzem ktory nas bedzie prowadzil.i bedziemy wiedziec cos wiecej. prosze jednak o analize tych badan tomografii , czy cos z tego mozna juz wywnioskowac? oto tresc wynikow:

tomografia mozgu:
w jadrzee soczewkowym lewym niewielkie o wymiarach 6/5 mm hypodensyjne ognisko malacjii niedokrwiennej. poza tym nie stwierdzam innych nieprawidlowych oognisk ani patologicznego gromadzenia srodka cieniujacego w obrebie mozgowia.ukl komorowy bez znieksztalcen i przemieszczen, symetryczny prawdidlowej szerokosci. niewielka jama przegrody przezroczystej.

tomografia klatki piersiowej.:

w segmencie 9 pluca prawego obwodowa zmiana guzkowa owalnego ksztaltu o gladkich zarysach, bez zwapnien, o jednorodnej gestosci o wymiarach 12/8/7 mm o objet 0.25ml. obraz ogniska niejednoznaczny.za miesiac proponuje badanie w celu okreslnenia stopnia wyplukiwania sie miazcszu guzka z podanego srodka cieniujacego oraz w celu kontroli wilkosci i objetosci zmiany.dwa drobne zwapnienia 3mm w segmencie 7 prawego pluca.
miazsz plucny prawidlowy, bez zmian ogniskowych. pasemkowate i linijne zageszczenie wlokniste pozapalne w placie dolnym pluca prawego i nieznaczne w placie dolnym pluca lewego. walcowaye rozstrzenia oskrzeli w segmencie 6 pluca prawego oraz niewielkie w segm 6 pluca lewego.Podoplucnowe zageszczenia o wygladzie szkla mlecznego w tylno- dolnych czesciach pluc odpowiadajace zmianom niedodomowym ( z hypowentylacji.

wezly chlonne nie powiekszone. pojedyncze drobne 6-7 mm wwezly chlonne przytchawicze gorne i dolne prawe. dwa zwapniale wezly chlonne podostrogowe.

w gornej czesci trzonuu mostka wewnatrzkostne ognisko osteolityczne o wymiarach s-i 56 mm a-p 24 mm, l-r 32mm rozdymajace kosci i powodujace znaczne scienczenia warstwy korowej. gestosc ogniska po podaniu kontrastu wynosi 99jH co wskazuje na lity charakter zmiany. obraz moze odpowiadac np ognisku szpiczaka. w ozostalych kosciach klp nie stwierdzam zmian osteolitycznych.


prosze Was o analize. z gory dziekuje. pozdrawiam Was serdecznie