tajemniczka


Najpierw odwołanie do komisji lekarskiej (pewnie na początku było orzeczenie lekarza-orzecznika ZUS), potem sąd.
a znasz zasade ręką rękę myje?

Postępowanie w sądzie jest zwolnione z opłat.
Taa a w tym czasie żył będzie niczym Bear Grylls, prowadzący program "Szkoła przetrwania", tak dorzuce tylko ciekawostke, że śmiałem się, że do Polski powienien przyjechać i przeżyć miesiąc za 700 zł... się sprawdziło... przyjechał do Polski, a dokładniej do Trójmiasta... wstyd...

Dlaczego ŻADEN urzędnik nie odsiaduje wyroku za złe decyzje (nie pisze o korupcji)?

Pracownik miał wypadek w pracy.
Został sporządzony protokół wypadkowy.
Pracownik był ubezpieczony prywatnie w PZU.
Po zakończeniu leczeniu pracownikudał się do lekarza orzecznik wyznaczonego przez PZU. Lekarz ten orzekł usczerbek na zdrowiu 4 %
2 tygodnie póżniej pracownik dostał wezwanie na Komisję lekarską ZUS.
Lekarz orzecznik z ZUS dał pracownikowi 0 %.
Czy postępowanie ZUS jest zgodne z prawem ?
Dodam,że rana była taka sama podczas jednej i drugiej komisji lekarskiej.

Chciałbym sie skonsultować w takiej kwestii.
Żona miała wypadek 1,5 roku temu. W wyniku niekontrolowanego opadnięcia prasy straciła niespełna cały palec wskazujący prawej dłoni (początkowo dwa paliczki).
W wyniku powikłań pojawił sie bolący nerwiak, który został usunięty dopiero w trakcie 3 operacji, co również wiązało się ze skracaniem trzeciego paliczka, a cały proces leczenia ciągnął się aż do końca 2007 roku. W wyniku ograniczonego użytkowania dłoni ręka w znacznym stopniu straciła swoje poprzednie możliwości (częściowe zaniki mięśniowe pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym oraz znaczne zmniejszenie masy mięśniowej całej ręki). Proces rehabilitacji dopiero się rozpoczyna.
W wyniku wypadku żona dostała lekkiego rozstroju i musiała skorzystać z porady psychiatry (porady trwają do dnia dzisiejszego).
Lekarz orzecznik otrzymał kompletną dokumentację lekarską całego przebiegu choroby oraz dokumentację od psychiatry.
Podczas komisji lekarskiej u orzecznika ZUS otrzymała 17 procent trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Proszę o informację, czy przy ustalaniu trwałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu bierze sie pod uwagę długość leczenia, ilość przebytych operacji oraz dokumentację od lekarza psychiatry.
Jeśli to możliwe to proszę o pilna odpowiedź, bo mamy tylko 14 dni na odwołanie sie od decyzji lekarza orzecznika.

Witam!
Moja sprawa wygląda następująco:

Miałem wypadek komunikacyjny ,przebywałem na zwolnieniu L4 do 9 stycznia 2010, rozpoznanie ,
Skręcenie Szyjne z odrętwieniami kończynowymi. , odbyłem rehabilitacje przepisana przez
lekarza prowadzącego , także miałem
turnus- rehabilitacje w ramach prewencji zus.
Po 183 dniach przebywania na L4 dostałem wezwanie z zusu na komisje Orzecznika Zus.
Stawiłem się , i Orzecznik stwierdził , ze jestem zdolny do pracy. Nie podając powodów.
Chociaż nadal odczuwam ból , czekam na badanie - rezonans -w lutym Takie są terminy.
Nadal się leczę u specjalisty.

Wypis z rehabilitacji zus - Zalecenia dla osoby skierowanej przez zakład:
-wskazane leczenie specjalistyczne.
-Wskazana rehabilitacja lecznicza.

Opinia lekarza specjalisty:
-Nadal niezdolny do pracy.

Co o tym sadzicie?
Czy orzecznik zusu może sie mylić ?
Czy mogę napisać odwołanie jeśli nie zgadzam się z jego decyzja ?
Poradźcie proszę , i czy mogę prosić o wzór takiego Odwołania od decyzji Orzecznika Zus.

" />od poczatku ciązy jestem na zwolnieniu, termin mam na 9 listopada, 182 dni
zwolnienia minęły 05.09.2006, oczywiscie w odpowiednim czasie zlozyłam
dokumenty o świadczenie rehabilitacyjne, pierwszy dokument jaki otrzymałam to
orzeczenie lekarza orzecznika zus że przyznaja mi zasiłek na 2 miesiące czyli
do 4.11.2006(a termin porodu 5 dni później), mogłam się odwołać w ciągu 14
dni ale jakoś nie pomyślałam, w polowie pazdziernika otrzymałam decyzję o
przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego do dnia 4.11.2006, ponieważ na
decyzji była informacja że mogę się odwołać w terminie miesiąca, więc
zlozyłam pismo z prośbą o przedłużenie zasilku do dnia porodu, i dziś
dostałam odpowiedz, że od 5 listopada powinnam wziąc urlop macierzyński i że
orzeczenie lekarza orzecznika(pierwszy dokument który dostałam) jest
prawomocne, i że mogłam sie od niego odwolać ale tego nie zrobiłam i teraz to
juz jest na to za późno, może któraś z was też miała taką sutuację, bardzo
proszę o pomoc, bo nie rozumiem czemu nie moge sie odwołać skoro na decyzji
jest wyraźnie napisane że moge

Pytanie, czy była to pierwsza wizyta w ZUS-ie, bo wtedy nie jest to komisja, tylko jednoosobowo decyduje lekarz orzecznik. Ale wtedy decyzję dostaje się przeważnie od razu. Dopiero jeżeli ta decyzja jest odmowna, to pisze się sprzeciw do komisji ZUS. Jeżeli i tu jest negatywnie, to wtedy odwołanie do sądu pracy. Oni maja miesiąc na odpowiedź, ale przeważnie wysyłają ją do dwóch tygodni. Warto o to powalczyć, bo w ZUS-ie przeważnie wszystko jest negatywnie, a w sądzie się wygrywa. Tylko, że to wszystko strasznie długo trwa. Wiem, bo sam to przerabiałem dwukrotnie, łącznie z sądami i zawsze wygrywałem.

Ale żeby w międzyczasie nie umrzeć z głodu :-) to jeżeli jesteś jeszcze formalnie zatrudniony i fizycznie jesteś w stanie, to trzeba wrócić do pracy, żeby była ciągłość. Jeżeli nie jesteś zatrudniony, to możesz zarejestrować się jako bezrobotny, możesz od razu, albo jeszcze trochę poczekać na odpowiedź ZUS-u, masz na to czas chyba do pół roku. Nie jest to nielegalne, bo sam to przerabiałem i tak mi poradzono w urzędzie pracy. Jeżeli już pobierałbyś zasiłek dla bezrobotnych, a w międzyczasie dostałbyś św. rehabilit., to wtedy ZUS rozlicza to z urzędem pracy, ZUS oddaje pośredniakowi to co z niego dostałeś i resztę płaci Tobie. Z tym, że powinieneś wziąć od swojego lekarza zaświadczenie o przeciwwskazaniach do różnych rodzajów prac ze względu na Twój stan zdrowia i to przedstawić w urzędzie pracy od razu przy rejestracji. Wtedy urząd pracy nie może proponować takich prac i nie może odebrać prawa do zasiłku przy drugiej odmowie.

" />Panie Jurku!Oczywiście,że wypadek był uznany był sporządzony u BHP i moja firma starała sie o komisje lekarską.Orzecznik z ZUS-u ,był wobec mnie bardzo nie miły nawet,nie pofatygowała się ,aby dokładnie obejrzec moją kartotekę.Mam decyzję w której się stwierdza że ZUS przyznał mi 0%,oraz 0 zł.Odwołanie pisałam do sądu do Gdańska.

" />Czy ktos mi moze powiedziec jak wygląda pismo – apelacja do Sądu Okręgowego – Sąd Ubezpieczeń Społecznych w sprawie odwołania od wyroku, który odmawia przyznania renty . W opini lekarskiej jest zapisane: “z wyliczeń czasokresowych podlegania ubezpieczeniu wynika,że ewentualnie orzeczona niezdolność do pracy skutkowałaby uprawnieniami do świadczeń rentowych tylko wówczas, gdyby powstała przed dniem 1 stycznia 2000 r.Decyzja Lekarza Orzecznik ZUS Z rozpoznaniem ........Nie zgadzając się z tym orzeczeniem ,wniosła odwołanie do Sądu,domagając sie przyznania prawa do pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy” Będę wdzięczna jesli ktoś napisałby wzór tego pisma,ponieważ Sąd wysłał zainteresowanej osobie uwagę ,że zgodnie z art. 368 k.p.c. Apelacja powinna odpowiadać wymaganiom ogólnym , przypisanym dla pisam procesowego oraz wymaganiom szczególnym dla tego środka odwoławczego. Jest to dla mnie bardzo ważne i dla tej osoby której pomagam.

" />W marcu 2006 r. mój mąż złożył do ZUS wniosek o przyznanie prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Decyzją lekarza orzecznika ZUS mój mąż został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy od dnia 8 lutego 2006 r. (data operacji nowotworu ), jednak ZUS odmówił prawa do renty, ponieważ w ostatnim 10-cioleciu przed powstaniem niezdolności do pracy na wymagany 5-letni okres pozostawania w ubezpieczeniu udowodnił 4 lata 10 m-cy i 8 dni. Mój mąż posiada całkowity okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 42 lata 10 m-cy i 1 dzień (w tym 36 lat pracy zawodowej). Od decyzji ZUS złożyliśmy odwołanie i Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 17 stycznia 2007 r. zmienił zaskarżoną decyzję i ustalił mężowi prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od dnia 1 marca 2006 r., gdyż w świetle uchwały Sądu Najwyższego 7 SSN z dnia 23 marca 2006 r. l UZP 5/05 - spełni przesłanki prawa do renty ( Sąd uzasadnił, że w stosunku do wnioskodawcy nie zachodzi potrzeba wykazywania 5 -letniego okresu ubezpieczenia w ostatnim 10-cioleciu przed powstaniem niezdolności do pracy), W dniu 9 lutego 2007 roku ZUS zaskarżył wyrok Sądu Okręgowego, a jak nam powiedziano sprawa w Sądzie Apelacyjnym trwa około 1 roku. Co możemy w tej sprawie zrobić ? Czy Sąd Apelacyjny może uchylić w tej sytuacji wyrok Sądu Okręgowego ? Ja jestem emerytką a mój mąż choruje i od października 1999 r. i pobiera zasiłek przedemerytalny (559 zł), gdyż w 2000 roku ZUS odmówił prawa do renty.

" />CHCE SIE ODWOŁAĆ OD DECYZJI LEKARZA ORZECZNIKA ZUS.STARAŁAM SIE O RENTE Z TYTUŁU NIEZDOLNOSCI DO PRACY ZE WZGLĘDU NA OGÓLNY STAN ZDROWIA.MOI SPECJALISCI NIE DAJA MI ZDOLNOSCI DO PRACY. RADZAC SIE LEKARZY KAZANO MI SIE ODWOŁYWAĆ NA PISMIE DO KOMISJI LEKARSKIEJ. JESTEM BEZ SRODKÓW DO ZYCIA,ALE ICH TO NIE INTERESUJE. PROSZE MI PODPOWIEDZIEĆ JAK PISZE SIE TAKIE ODWOŁANIE CO NALEŻY UWZGLĘDNIC ITP...PROSZE O POMOC I PORADY --DZIEKUJE

" />Wdniu 31 10 2003r bylem poddany badaniom lekarskim przez Pania Lekarz Orzecznik
ZUS , ktora orzekla calkowita niezdolnosc do pracy i do samodzielnej egzystencji
na okres jednego roku w zwiazku z pogarszaniem sie mojego zdrowia po udarze mozgu w dniu 10- 09 2003r ustnie. Po uplywie dwoch tygodni otrzymalem orzeczenie na pismie rozniace sie od tego orzeczonego na koisji lekarskiej , tzw jestem tylko calkowicie niezdolny do pracy na okres dwoch lat .
Moje pytanie w ZUS Szczecin niczego nie wyjasnia. Zlozylem odwolanie od decyzji
pisemnej lekarza orzecznika zusu. w dni 12 07 2004 odbyla sie komisja lekarska
biegly sadowy ,podtrzymal decyzje glownego orzecznika zus .Ponadto mialem dostarczyc posiadana dokumetacje lekarska i zdjecia RTG.
tak zrbilem ale lekarze biegli sadowi twierdzili , ze mam posiadac aktualna dokumentacje a moje zdjecia i opisy ponoc sa niewazne , chociaz leczacy mnie specjalisci twierdza , ze moje sa wazne trzy lata .W ykonalem nowe zdjecia i kserokopie dokumetacji neurologicznej, ale nikt ich nie czytal , ani biegli ani sad. rozprawa odbyla sie 26 08 2004 . Sad nie uznal mojej niezdolnosci do samodzielnej egzystencji orzeczonej na jeden rok . ja moge udowodnic , ze lekarz orzecznik ZUS orzekl moja niezdolnosc do samodzielnej egzystencji w trakcie pierwszej komisji skoro nie otrzymalem tego na pismie, lecz tylko ustnie
Z wyrazami szacunku i potrzegujacy porad tomala6_66@tlen.pl

" />Lekarz orzecznik stwierdził, że nie należy Ci się świadczenie ponieważ jesteś zwolniona z pracy? - oj chyba coś nie tak zrozumiałaś.Orzecznik badając określa Twoją zdolność do pracy, jeżeli po 3-mies świadczenia wg niego odzyskałaś ją , to nie przedłuża wypłaty świadczenia, wystawiając jednocześnie orzeczenie na druku N-12. W ciągu 14 dni od wydania orzeczenia możesz odwołać się do komisji lekarskiej ZUS(pouczenie masz na drugiej stronie druku).Zrób to koniecznie , może akurat komisja wyda inne orzeczenie.Pracodawca nie zawsze jest chętny na ponowne przyjęcie do pracy po zakończeniu świadczenia, jeśli więc i komisja wyda decyzję odmowną to niestety przed Tobą zasiłek dla bezrobotnych.

" />Witam

Mam mały problem, nie wiem jak napisać odwołanie na decyzje lekarza orzecznika który orzekł że nie jestem nie zdolny do pracy. Czy do odwołania należy coś dołączyć dodatkowego? Proszę o szybką pomoc, będę bardzo wdzięczny.

Z góry wielkie dzięki

" />Moja zona przed 18-tym rokiem zycia zachorowała na epilepsje.W chwili obecnej ma 32lata.do tej pory nigdzie nie przcowała z powodu choroby,której nie wolno ukrywać.W 2000r. kiedy zona miała 27 orzecznik ZUS nie przyznał jej renty stwierdzajac,ze nadaje sie do pracy.W sierpniu tego roku stan zdrowia zony pogarszył sie i ponownie staralismy sie o rente socjalna ,w paćdzierniku lekarz orzecznik stwierdził,że przyznałby teraz rente ale nie może przyznać bo w 2000 r, komisja orzekła,że zona nie kwalifikuje sie do renty i on teraz nie może podwazyć decyzji tamtej komisji.Sam nawet nam kazał sie odwołac ,co niniejszym uczynilismy.zona dostała wezwanie na ponowna komisje i bardzo sie denerwuje jak to bedzie. A jaki jest status prawny i jaka ustawa reguluje przyznawanie renty socjalnej. Ztego co wiem to żona kwalifikuje sie do takiej renty. Moze jakis fachowiec mi odpowie nato pytanie.Nie mam pieniedzy na łapówki,ale i sumienie nie pozwiliłoby mi tak załatwiac sprawe .Podaje swój adres gdyby ktoś chciał napisac do mnie- piotrf6@interia.pl

" />Uległem wypadkowi przy pracy i od kilku miesięcy jestem po operacji na zwolnieniu lekarskim.Obecnie mój lekarz złożył wniosek o przedłużenie o trzy miesiące okresu zasiłku chorobowego.Byłem na komisji lekarskiej u lekarza orzecznika ZUS,ten nie wiedział co w moim przypadku zrobić,lecz po konsultacji z innym lekarzem,wydał decyzję o nie przedłużeniu okresu zasiłku chorobowego.
Moja ręka jest nadal niesprawna i według innego lekarza aby ponowić próbę przywrócenia jej sprawności należało by wykonać jeszcze jedną operację.
Moje pytanie - co mam zrobić w tej sytuacji skoro z ręką w tym stanie nie dam rady pracować na tym stanowisku co wiąże się z utratą pracy,a lekarz orzecznik uwarza że jestem zdolny do pracy.