tajemniczka

Jeśli ktoś uległ wypadkowi przy pracy przysługuje mu z ZUS jednorazowe odszkodowanie na skutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu a jego wysokość jest ustalana przez lekarza orzecznika ZUS. Jeżeli zostanie stwierdzone 0% uszczerbku, pracownikowi przysługuje prawo wniesienia odwołania od decyzji ZUS do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Co do paznokcia to nie wiem czy odszkodowanie zapłaciła by nawet indywidualna polisa. Chyba, że wyzłacany tips :D

e: co do ZUS to ciekawostką jest, że zdarzały się przypadki ludzi co mieli naprawdę poważne schorzenia i nie otrzymywali renty a ludzie z AA już tak.
W sumie sporo naczytałem się odwołań i ludzie skarżyli się, że np. przyszedł bo jest niezdolny do pracy a lekarz po przeprowadzeniu badań stwierdza zdolność mimo, iż w ogóle nie zaznajomił się z chorobą tylko przesłuchał, zważył, zmierzył a ktoś chorował psychicznie.

Dopisuję się tutaj, mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko )
Zgodnie z powyższym ja również złożyłam wniosek do Zusu o wyrównanie zasiłku macierzyńskiego od 02.06.2005 do 06.10.2005 ( ciągłość, wcześniej L4, ale wypłacane przez zakład pracy z prawidłową podstawą, macierzyński przez Zus liczony tylko od podstawy - miałam umowę na czas określony ). Pismo wysłałam 01.10, dziś dostałam odpowiedź z Zusu, odmawiającą wyrównania " zgodnie z art. 145a cytowanej ustawy, w przypadku spraw zakończonych decyzją ostateczną, od której nie zostało wniesione odwołanie, termin na wniesienie skargi o wznowienie postępowania wynosi 1 miesiąc od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucujnego, tj. 07.07.2008 ( czyli do 07.08.080). Czyli gdybym złożyła pismo do 08.08, wyrównanie by mi przysługiwało ? a po tym terminie już nie ... Trudno, pisze, że mogę się odwoływać do Sądu, ale czy jest sens ? Chyba nie. Dla własnej ciekawości proszę o opinię, bo odkąd się dowiedziałam o tej możliwości przeczytałam tysiące postów i artykułów, ale w żadnym z nich nie było mowy o terminie 30 dniowym od dnia wejścia ustawy w życie i się naprawdę pogubiłam już ...
Pozdrawiam i dziękuję


GDZIE SIĘ ODWOŁAĆ, GDY KOMISJA LEKARSKA WYDAŁA NEGATYWNE ORZECZENIE W TEJ SPRAWIE? PODPOWIEDZCIE, KTO JUŻ MA TO ZA SOBĄ.

Po pierwsze - nie pisz wielkimi literami - w Internecie jest to uznawane za krzyk.

Po drugie - użyj wyszukiwarki. W dziale celiakia i prawo jest sporo tematów dotyczących przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego.
http://forum.celiakia.pl/viewforum.php?f=9

Po trzecie - napisz konkretnie jaki jest Twój problem, bo na razie nie wiadomo o co Ci chodzi. Komisje lekarskie działają w ramach ZUS i rozpoznają sprzeciwy od orzeczeń lekarzy orzeczników - nie wiem, w jaki sposób miałoby to dotyczyć celiakii.

Po czwarte - moim zdaniem osoba dorosła z zaleczoną celiakią (czyli będąca na diecie) nie spełnia ustawowych przesłanek niepełnosprawności i w związku z tym żaden zasiłek się jej nie należy.

zazalenie do SA na postanowienie SO ,odrzucajace moją skarge o wznowienie postepowania sądowego , zostało oddalone .na podstawie art 385kpc w zwiazku z art. 397$1i2.
Nie mając moznosci wniesienia kasacji , poniewaz uprzednio moja apelacja zostala odrzucona /przekroczenie terminu, próby przywrocenia terminu -nieskuteczne /, wnioslem skarge o wznowienie , ktora zostala odrzucona .
Postanowienie w tej sprawie dokonal Sedzia , ktory oddalil moje odwolanie od Decyzji zus. W tej sprawie jest prawdopodobnie niejasność :patrz art 413 KPC , na to zwrocilem uwage w zazaleniu w kontekscie do róznych interpretacji art 403$2 Kpc .SA w tej sprawie nie zajął stanowiska w oddalonym zazaleniu.
Na przeslankach tego art. oparlem skargę . Sa to nowe dowody i okoliczności , które podniosłem w odrzuconej apelacji ,które powstały przed uprawomocnieniem sie wyroku I Instancji i istniały w trakcie postepowania ,ale nie było potrzeby na ich powolywanie , ponieważ były inne dowody na okoliczność a i w tamtym czasie nie dysponowalem ich trescią.
Wobec tego ,ze oddalenie odwolania a więc Wyrok SO , to upływ 2 lat , to wniesienie skargi o niezgodność z prawem w kontekscie tego orzeczenia jest już niemozliwe / a podstawy były/

Pozostala jedynie mozliwość wniesienia skargi w kontekscie Postanowienia SA o oddaleniu zazalenia .
Ale jakie argumenty moznaby zaakcentować w tym temacie , tak aby skarga byla zgodna z wymogami art 424$1 kpc .
Wiem ,ze to musi zrobić adwokat ,ale byłoby dobrze ,zebym wiedzial na co trzeba zwrocic uwagę w takiej skardze .
Cos na ten temat przeczytalem i wiem jakie są Rafy w tej materii. Z powazaniem

Ja dzis sie nabiegalam od godz. 8.00 wyszlam z domu, a wrocilam po 13.00
Rano pojechalam do znajomego adwokata, ktory mnie skier do adwokatki ktora jest od spraw ZUS i mnie pouczyla co mam robic - kosztowalo mnie to 50 zl, mam forme pisma, ktora bede dzis jeszcze pisac, kazala mi isc jeszcze raz do lek chemika i rechabil, wiec bylam u obydwoch i zamowilam sobie wizyty na jutro. Jutro tez bede miala wynik z PET-a i ide na kosultacje, oprocz tego p. mecenas naswietlila mi co ma byc m-wiecej napisane na zaswiadczeniu od tych lekarzy. Juto bede to zalatwiac i te zaswiadczenia mam dolaczyc do
Odwolania od decyzji z ZUS - do saduPracy i Ubezp. Społ. Moim zaniem nie powinno się rezygnowac z tego co Ci sie nalezy, jedni lek mowia tak, drudzy z ZUSU inaczej. Zasilek z MOPSU wrazie czego i tak mi nie przepada jesli zglosze go pozniej, ale to jest o ok 30 zl mniej - to te pieniadze moge miec na swieze soki - prawda?, droga tez nie chodza !.
Droga M, na pierwszej komisji w ZUS dają dodatek,na rok a pozniej zabieraja.
Czy mama ma zlozony wniosek o grupe inwalidzka, w Zespole Orzekania o Inwalidztwie, tam dostanie orzeczenie - ja dostalam do 2013r jako grupa ZNACZNa i tam na podstawie tego wyrabia sie legitym inwalidz, na wszelkie zniszki i na stanie bez kolejki. Ja skladalam do ZUSU i O Iwalidztwo w jednym czasie, tylko musial mi lekarz wypelnic 2 formularze, jak masz jeszcze jakies pytania to pisz, mama powinna zapisac sie tam gdzie byla operowana do lek rehabilitanta, on zleca zabiegi i masaze na bliznę pooper, powinna z tego skorzystac, pozdrawiam Anna

[ Dodano: 2010-05-26, 21:41 ]

witam ponownie,
okazało sie, że poczekałam dłużej niż 7 dni. Kiedy pojechałam po 10 dniach po decyzję, panie powiedziały że przyjdzie pocztą - oczywiście nie udzieliły mi info o swojej decyzji! poczekałam nastepne kilka dni (napewno nie wysłały wcześniej) i dostałam:
pkt 5 - wg zaleceń lekarza leczącego -tak, -(chciałam samo tak, ale tym kretynką nie można nic wytłumaczyć - one nie rozumieją).
Resztę punktów od których sie odwołałam także dostałam na Tak (od 10 punktu się nie odwoływałam- i też mi zrobili na Tak -śmiać mi sie chce).
Intryguje mnie jednak coś innego, w symolach przyczyny niepełnosprawności - nic nie zmieniono -czyli nie mam sympolu upośledzenia umysłowego!
Stąd moje pytanie do Was: czy jeśli nie mam w orzeczeniu napisane, że on ma upośledzenie umysłowe - to kiedyś on dostanie rente? Nie wiem, jak to interpretuje komisja zus-owska. Chodzi mi o to, że upośledzenie umysłowe musi być zdjagnozowane do 16 r. ż (on ma opinie od psychologa o upośledzeniu, natomist nie ma tego wpisanego w orzeczeniu - brak "stosownego" symbolu).
Ma ktoś doświadczenie z takim "przypadkiem"? Może znów powinnam sie odwołać (jeszcze mam gdzie) i wymóc na nich wpisanie tego symbolu?!
Bartek orzeczenie dostał do 16 roku.


B.

P.S. A tak na marginesie taka dygresja do autorki tego tematu, zmień orzecznika ZUS-u. Pisałaś już w innym miejscu, o swoich problemach i przeżyciach w związku z tym przyznaniem a właściwie nieprzyznaniem renty Twojej córce. Uwierz mi, to, czy ktoś dostanie rentę czy nie zależy tylko i wyłącznie od mojego "widzi misię" orzecznika!!


Wiesz musiałem sprawdzić ,ale jestem facetem autor tematu
a orzeczników niestety nie wybiera sie , nie wiem jak są przydzielani do orzekania o niepełnosprawnosci,mniejsza o to ale masz racje ...wyłącznie od ich "widzi misię" orzecznika...
tylko pozostaje DUZA GĘBA i odwołania sie od decyzji

pozdrawiam!!

cytat
orzecznik na "spotkaniu" ponownie przedłużyła mi częściową niezd. do pracy na kolejne 2 lata( do 2009 roku)Ludzie!!!Mam wrócic do pracy i udawać ,że pracuję? Chyba będę się odwoływać o przyznanie całkowitej niezdolności do pracy, ale jakie mam szanse???
Mozez ponownie sie ubiegać o zmianę kwalifikacji orzeczenia.. Wystąpić o podwyższenie grupy. ze względu na utratę zdrowia. W tym przypadku ze względu na pogorszenie . Skutek takiego odwołania trudny do przewidzenia zależy od orzecznictwa ZUS-u. Próbować warto
cytat
gdybym dostał stopień niepełnosprawności umiarkowany, dostał bym rente, i podjął bym sięjakiejś pracy bo kończę niedługo studia, to trace tą rente? Czy jej nie trace i mimo tego że będę pracował, też będę dostawał jątyle na ile zostanie mi przyznana. Jak to jest...
Wszystko zależy jaki byłby charakter pracy i jakie studia ..
Orzecznik orzeka czy choroba niesprawność może być istotna przeszkodą w wykonywaniu pracy.. Może t ez uznać ze renta nie przysługuje..
Też musisz wiedzieć czy po studiach tym kierunku przepisy pozwalają pracować w tym zawodzie.. dodam w zawodzie wyuczonym

Ja słyszałem już o kilku przypadkach odwołania się od decyzji lekarza-orzecznika ZUS, jeśli po odwołaniu dalej ZUS będzie utrzymywał, że jesteś zdrowa to pozostaje sąd. A z tego co napisałaś to od razu widać jak zakończyła by się tam ta sprawa. Myślę że powinnaś spróbować powalczyć, bo chyba warto. Pozatym decyzja sądu jest ostateczna i musi być wykonana

1 stycznia 2005 r. zaczęły działać komisje lekarskie, do których można wnosić sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
Do tej pory osoba zainteresowana mogła odwołać się jedynie od decyzji ZUS wydanej na podstawie orzeczenia do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Nie było natomiast możliwości zaskarżenia samego orzeczenia.
Obecnie osoba, która nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarza orzecznika, może w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wnieść sprzeciw. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.


otrzymywałam rente przez 14 lat miałam druga grupe inwalidzka,pozniej stwierdzona ,ze jestem całkiem zdrowa i straciłam rente.Z tym faktem moge sie pogodzic chociaz zostawiono mnie bez sródków do zycia,ale po odwołaniu do sadu, zabrano mi nawet grupe trzecia mimo ,ze komisja lekarska przyznała mi grupe do 2010 roku.Podzielcie sie swoimi doswiadczeniami w tym temacie bo sama nie wiem moze rzeczywiscie nie nalezy mi sie nawet 3 gr inwalidzka
Pytanie zasadnicze co Ci napisał orzecznik ZUS -u
Zdrowy nie stwierdził żadnej niesprawności .?
Odwołałaś sie w trybie Ustawy FUS z 2005 roku czyli sprzeciw w ciągu 14 dni od decyzji orzecznika do głównego orzecznika ZUS ( druga instancja odwoławcza Obecnie osoba, która nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarza orzecznika, może w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wnieść sprzeciw. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.
Taki sprzeciw jest konieczny aby odwołanie do sadu pracy było skuteczne.
Brak zachowania procedury sprzeciwu.. Jest podstawą dla sądu odrzucenia zaskrzenia orzeczenia ZUS.. (sentencja sądu najwyższego w tej sprawie)

[ Dodano: 01-10-2007, 11:45 ]


Witam,
Wczoraj byłam na komisji lekarskiej, i na orzeczeniu lekarz wypisal mi stopien lekki niepełnosprawnosci i w dodatku ze jestem niezdolna do pracy. Zastanawiam sie czy mam robic odwołanie czy to ma jakis sens? Bo troszke mnie ta decyzja smieszy poniewac skoro nie dostałam zadnego dofinansowania i jestem według nich nie zdolna do pracy to z czego ja mam sie utrzmywac, przeciez jak ja teraz bede chciała isc do jakiejkolwiek pracy i pokaze im to orzeczenie to nikt mnie nie przyjmnie. Nie wiem co mam z tym zrobic Prosze napiszcie mi jak Wy uwazacie czy powinnam robic odwołanie czy to nie ma najmniejszego sensu?
Pozdrawiam

W Twoim przypadku musisz sie odwołąć mniemam że nie pracujesz po wieku...??? Na cukrzycę zachorowałaś przed 1 8 tym rokiem życia..
I starasz sie o rentę socjalną???
Musisz posiadać II grupę ( stopień umiarkowany)
Złóż sprzeciw z godnie z ustawą o FUS z 2004 roku.. Maz na to 14 dni od doręczenia decyzji lekarza orzecznika ZUS..
Sprzeciw składa sie w ZUS-ie

POzdro